Reklama

Nanoboty wkrótce zaczną leczyć ludzi

Już wkrótce nanoboty zostaną przetestowane na ludziach. Być może dzięki nim uda się pokonać choroby, na które medycyna nie zna obecnie lekarstwa.

Nowatorska terapia z wykorzystaniem nanobotów, której autorstwem jest Ido Bachelet, została sprawdzona na zwierzętach, a teraz spróbuje wyleczyć śmiertelnie chore osoby. Pierwszym pacjentem, który się jej podda będzie chory na białaczkę mężczyzna, któremu lekarze dali maksymalnie 6 miesięcy życia.

Nanoboty to mikroskopijne roboty, które mają dostarczać leki bezpośrednio do komórek rakowych, wszelkie inne pozostawiając nietknięte. Pojedynczy zastrzyk ma zawierać bilion robocików o średnicy 50 nm każdy. Ponieważ nanoboty będą zawierać DNA pacjenta, nie wywołają odpowiedzi immunologicznej i bez przeszkód dostarczą lek do konkretnego miejsca. To otwiera zupełnie nowe możliwości dla lekarzy. Można będzie użyć substancji o pozytywnym działaniu, które nie zostały dopuszczone do użytku ze względu na zbyt dużą toksyczność.

Naukowcy zachowują spokój, ale jeżeli terapia z użyciem nanobotów u ludzi przyniesie takie same rezultaty co u zwierząt, będzie oznaczało to ogromny przełom w medycynie. Dużych rozmiarów nowotwór może zostać w całości usunięty w ciągu jednego miesiąca. To ostatnia szansa dla Pacjenta X, który nie ma nic do stracenia.

W przyszłości nanotechnologia ma być powszechnie wykorzystywana do przeprowadzania operacji wewnątrz organizmu, bez naruszania powłok ciała.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje