Reklama

Nanoboty wkrótce zaczną leczyć ludzi

Już wkrótce nanoboty zostaną przetestowane na ludziach. Być może dzięki nim uda się pokonać choroby, na które medycyna nie zna obecnie lekarstwa.

Reklama

Nowatorska terapia z wykorzystaniem nanobotów, której autorstwem jest Ido Bachelet, została sprawdzona na zwierzętach, a teraz spróbuje wyleczyć śmiertelnie chore osoby. Pierwszym pacjentem, który się jej podda będzie chory na białaczkę mężczyzna, któremu lekarze dali maksymalnie 6 miesięcy życia.

Nanoboty to mikroskopijne roboty, które mają dostarczać leki bezpośrednio do komórek rakowych, wszelkie inne pozostawiając nietknięte. Pojedynczy zastrzyk ma zawierać bilion robocików o średnicy 50 nm każdy. Ponieważ nanoboty będą zawierać DNA pacjenta, nie wywołają odpowiedzi immunologicznej i bez przeszkód dostarczą lek do konkretnego miejsca. To otwiera zupełnie nowe możliwości dla lekarzy. Można będzie użyć substancji o pozytywnym działaniu, które nie zostały dopuszczone do użytku ze względu na zbyt dużą toksyczność.

Naukowcy zachowują spokój, ale jeżeli terapia z użyciem nanobotów u ludzi przyniesie takie same rezultaty co u zwierząt, będzie oznaczało to ogromny przełom w medycynie. Dużych rozmiarów nowotwór może zostać w całości usunięty w ciągu jednego miesiąca. To ostatnia szansa dla Pacjenta X, który nie ma nic do stracenia.

W przyszłości nanotechnologia ma być powszechnie wykorzystywana do przeprowadzania operacji wewnątrz organizmu, bez naruszania powłok ciała.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nanotechnologia | medycyna | nanoboty | białaczka