Medycyna przyszłości

Miniaturowe serca z laboratorium do testowania leków

Naukowcy są dzisiaj w stanie wyhodować w warunkach laboratoryjnych niesamowite struktury. Teraz udało się im stworzyć z komórek macierzystych małe, "bijące" serca wraz z funkcjonalnymi komorami.

Mimo iż nie jest to pierwszy raz, kiedy stworzono miniaturowe serce w laboratorium, to zastosowana technika jest znacznie lepsza od poprzednich. Jej główną zaletą jest dodanie sygnałów fizycznych, które pozwalają na precyzyjniejsze różnicowanie, a więc i kontrolowanie komórek.

Miniaturowe serca hodowane w laboratoriach nie są do transplantacji, a celów czysto badawczych. Są doskonałym modelem testowania leków i mechanizmów rozwoju serca.

- Wierzymy, że jest to pierwszy funkcjonalny narząd ilustrujący proces rozwoju komory ludzkiego serca in vitro. Ta technologia może nam pomóc w monitorowaniu powstawania wad wrodzonych i stopnia, w jakim niektóre leki są niebezpieczne podczas ciąży - powiedział Kevin Healy, członek zespołu badawczego.

Naukowcy mogą wykorzystać miniaturowe serca z laboratorium do testowania leku o nazwie Talidomid, który wpływa na różnicujące komórki macierzyste i może wywoływać poważne wady serca.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komórki macierzyste | serce | kardiologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy