Medycyna przyszłości

Ludzkie komórki mózgu rosną w ciałach szczurów

Po raz pierwszy udało się wyhodować organoidy ludzkiego mózgu w ciałach szczurów laboratoryjnych.

Organoidy to małe skupiska komórek, które są tak naprawdę zminiaturyzowanymi wersjami większych narządów. Poprzednie badania wykazały, że można wykorzystać komórki macierzyste do ich rozwoju.

Naukowcy z Allen Institute for Brain Science w Seattle wprowadzili organoidy do mózgu szczura i zespolili je z naczyniami krwionośnymi. Odkryto, że niektóre organoidy wytworzyły fizyczne połączenie z mózgami. Organoidy przetrwały przez długi czas (w jednym przypadku do 2 miesięcy) i były w stanie nie tylko przenosić krew, ale także impulsy nerwowe.

- Wkraczamy na zupełnie nowe tereny. Nauka postępuje tak szybko, że etyka może nie nadążyć - powiedział Christof Koch, prezes Allen Institute for Brain Science.

Minimózgi nie zachowują się jak prawdziwe mózgi, ale pokazują, że funkcjonalna ludzka tkanka może rozwinąć się u gryzonia. To że organoidy mogą łączyć się z naczyniami krwionośnymi sugeruje, że są one podatne na dostawy składników odżywczych.

Ludzkie komórki macierzyste nie mogą być obecnie wprowadzane do embrionów kręgowców, ale takich zastrzeżeń nie ma w przypadku organoidów. Mininarządy nigdy nie osiągną rozmiarów prawdziwych narządów, dlatego ich hodowla nie jest prawnie zabroniona. Organoidy zwykle są hodowane w naczyniach, ale umieszcza się je także w organizmach zwierząt. Mogą być używane do testowania nowych leków.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komórki macierzyste | organoidy | narządy | szczury | neurony | komórka nerwowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy