Medycyna przyszłości

Ludzka krew pępowinowa odmłodziła myszy

Być może jesteśmy na skraju jednego z największych przełomów w medycynie. Naukowcy zregenerowali wspomnienia i umiejętność uczenia się starszych myszy dzięki wstrzyknięciu im białek pobranych z ludzkiej krwi pępowinowej.

Wcześniejsze badania wykazały, że za pomocą krwi pochodzącej z ciał nastolatków można odmłodzić starzejące się myszy, ale eksperyment z krwią pępowinową może mieć jeszcze większe efekty. Naukowcy sugerują, że krew pępowinowa mogłaby być skuteczna w celu spowolnienia różnego rodzaju zwyrodnień neurologicznych u starszych osób. 

- To naprawdę ekscytujące badania - wygląda na to, że potencjał naszej krwi - a także osocza - jest ogromny. Dzięki krwi można odwrócić szkodliwe skutki starzenia się mózgu - powiedział Joe Castellano z Uniwersytetu Stanforda.

W najnowszym badaniu naukowcy zebrali krew od ludzi w trzech różnych grupach wiekowych: krew pępowinową od niemowląt, młodzieży w wieku 19-24 lat i osób starszych w wieku 61-82 lat. Następnie wstrzyknięto osocze do myszy, które liczyły odpowiednik ludzkich 50 lat. 

Zaskakujące jest to, że gryzonie, które otrzymały krew pępowinową nagle zaczęły osiągać lepsze wyniki w testach behawioralnych niż ich rówieśnicy. Poprawie uległa także pamięć zwierząt, co sprawdzono w klasycznym labiryncie. Myszy z ludzką krwią pępowinową zaczęły na nowo budować gniazda, czego normalnie nie obserwuje się u starych osobników.

Badacze stwierdzili u myszy zwiększoną aktywność neuronów w hipokampie - części mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i pamięć. To właśnie hipokamp jest jednym z pierwszych regionów uszkadzanych wraz ze starzeniem.

Podobne, choć mniej imponujące wyniki zaobserwowano w grupie zwierząt, które przyjęły młodzieńczą krew (od osób w wieku 19-24 lat). U zwierząt, którym podano starczą krew nie odnotowano żadnych efektów.

Wiele wskazuje na to, że nasza krew może mieć odmładzające właściwości, które są tracone wraz z wiekiem. Cóż niezwykłego może być w młodej ludzkiej krwi? Naukowcy wciąż nie mają pewności, ale przypuszczają, że może być tym białko TIMP2 lub GDF11. Wciąż jednak nie ma pewności, czy którykolwiek z wymienionych składników naprawdę działa odmładzająco. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starzenie się | źródło młodości | młodość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy