Reklama

Lepsze leki przeciwbólowe dzięki myszom odpornym na zimno

Naukowcy są o krok od stworzenia nowej generacji środków przeciwbólowych. Pomogą w tym im myszy, które nie odczuwają zimna.

Zespół neurobiologów z University of California odkrył konkretny neuron, który u myszy jest odpowiedzialny z odczuwanie chłodu.

Okazało się, że istnieje związek między zdolnością doświadczania zimna a receptorem mentolu - białko TRPM8, które decyduje o tym, że mięta jest schłodzona. David McKemy, zmniejszył u grupy testowej myszy ilość neuronów powiązanych ze wspomnianą proteiną i obserwował ich reakcje na niskie temperatury.

Gryzonie przemieszczały się po jednorodnej powierzchni, na której panowała temperatura od 0 do 50 stopni Celsjusza. Myszy bez TRPM8 wybierały rejony zimniejsze, stąpanie po których w normalnych warunkach byłoby dla nich bolesne. Zwierzęta nie były w stanie odróżnić chłodu od ciepła, co prowadziło do ich dezorientacji w terenie.

Opisany eksperyment może umożliwić stworzenie lepszych leków przeciwbólowych. Dezaktywacja pojedynczych neuronów, zamiast znieczulania całej ich grupy, może umożliwić stworzenie bardziej spersonalizowanych leków.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: myszy | leki przeciwbólowe | neuron