Medycyna przyszłości

Lek na raka skóry w aptekach jeszcze w tym roku?

​Najnowsze badania wykazały, że genetycznie zmodyfikowany wirus opryszczki wprowadzony do komórek rakowych nie tylko je zabija, ale i włącza uśpiony układ immunologiczny.

Naukowcy odnaleźli poważną lukę w pancerzu komórek nowotworowych skóry, dzięki której chorobę można zwalczyć przy użyciu terapii wirusowej. Badanie kliniczne zostało przeprowadzone w 64 ośrodkach badawczych na całym świecie i koordynowane przez londyński Institute of Cancer Research. Wzięło w nim udział 436 pacjentów z nieoperacyjnymi nowotworami skóry, których leczono za pomocą zmodyfikowanej postaci wirusa opryszczki zwanego Talimogene laherparepvec (T-VEC).

T-VEC to wirus onkolityczny (atakujący komórki nowotworowe), stworzony poprzez usunięcie dwóch kluczowych genów z wirusa opryszczki. Ten krok był bardzo ważny, gdyż powstrzymał wirus przed replikacją i tym samym nie został on wykryty przez układ immunologiczny gospodarza jako intruz. T-VEC przedostał się do komórek nowotworowych, które są podatne na ataki wirusów ze względu na liczne błędy genetyczne.

Atak komórek nowotworowych to nie jedyna zdolność T-VEC. Ten zmodyfikowany genetycznie wirus jest w stanie produkować cząsteczkę zwaną GM-CSF, która pobudza układ odpornościowy organizmu do niszczenia guzów.

Część z 436 osób, które wzięły udział w badaniu klinicznym była leczona T-VEC, a u grupy kontrolnej stosowano immunoterapię sterowaną. Lekarze odkryli, że metoda jest szczególnie skuteczna, gdy stosuje się ją w mniej zaawansowanych stadiach raka. Oznacza to, że T-VEC może być przydatny do leczenia nowotworów skóry, których nie da się usunąć chirurgicznie, np. czerniak w stadium III i IV. Stosując u takich osób immunoterapię średnia przeżywalność wynosiła 21,5 miesiąca, natomiast po terapii T-VEC była aż 2 razy dłuższa!

T-VEC jest pierwszym tego typu lekiem, który ma szanse trafić na rynek. Złożono już odpowiednie dokumenty do FDA (Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków) i EMA (Europejskiej Agencji Leków) i wiele wskazuje, że T-VEC dostanie zielone światło na powszechne stosowanie jeszcze w 2015 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | raki | wirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy