Medycyna przyszłości

Koniec z bolesnymi szczepieniami - plastry zamiast igieł

Szczepionki są dzisiaj podawane w formie zastrzyków. W tym celu trzeba udać się do lekarza i przejść niezbyt przyjemny proces nakłuwania. Już wkrótce igły mogą zastąpić dużo tańsze w użyciu plastry, które każdy będzie mógł samodzielnie zaaplikować sobie w domu.

Stworzony przez zespół naukowców z Georgia Tech plaster jest podobny do klasycznej szczepionki. Od wewnętrznej strony posiada on 50 mikroskopijnych igiełek, które są na tyle niewielkie, że pacjent w ogóle nie odczuwa ukłucia. Substancję biologicznie aktywną aplikuje się poprzez mocniejsze przyciśnięcie plastra do skóry.

Do plastra jest dołączony specjalny aplikator, który wydawanym dźwiękiem informuje o prawidłowym użyciu szczepionki. Po oderwaniu plastra od skóry pozostaje na niej zmywalny ślad z farby, co potwierdza właściwą aplikację szczepionki. Takie rozwiązanie pozwala na właściwe zażycie szczepionki nawet w domowych warunkach, bez obecności lekarza.

Pierwsza faza testów klinicznych szczepionki nowej generacji ma rozpocząć się w 2015 r., a najpóźniej za 5 lat produkt powinien trafić na rynek.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczepionki | Medycyna | plastry | szczepienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy