Medycyna przyszłości

Kawa bezkofeinowa chroni wątrobę

Kawa obniża poziom enzymów wątrobowych. Także ta bezkofeinowa.

Naukowcy już wcześniej ustalili, że regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy marskości wątroby. Teraz wykazano, że kawa wcale nie musi być bogata w kofeinę, by mieć tak dobroczynne właściwości.

- Wcześniejsze badania pokazały, że picie kawy wpływa ochronnie na wątrobę. Nikt nie miał jednak pewności, czy takie korzyści daje również kawa bezkofeinowa. Już teraz wiemy, że tak - powiedział Qian Xiao, jeden z autorów badań.

Uczeni przeanalizowali dane pozyskane przez U.S. National Health and Nutrition Examination Survey w latach 1999-2010, które dotyczyły dobowego spożycia kawy blisko 28 tys. osób w wieku powyżej 20 lat. Zmierzono im poziom kilku markerów wątrobowych, m.in. ALAT, AspAT, ALP i GGT. Osoby, które dziennie piły co najmniej 3 kubki kawy, miały niższy poziom wskazanych enzymów niż ludzie nie spożywające w ogóle tego napoju. Działo się tak nawet w przypadku ludzi spożywających kawę bezkofeinową.

Ostatnie odkrycia pokazują, że to nie kofeina odpowiada za dobroczynne właściwości kawy. Co zatem? To mają zweryfikować kolejne badania.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa | kofeina | wątroba | enzymy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy