Medycyna przyszłości

Depresja przyspiesza proces starzenia

​Naukowcy odkryli, że depresja może przyspieszać proces starzenia komórek.

Zespół naukowców pod kierownictwem Josine Verhoeven odkrył, że komórki osób cierpiących na depresję są biologicznie starsze od komórek osób bez zaburzeń psychicznych. Do eksperymentu zebrano trzy grupy badawcze: jedna miała depresję w trakcie obserwacji, druga miała za sobą epizod depresyjny, a trzecia nigdy nie cierpiała na takie zaburzenia.

Po przeanalizowaniu próbek krwi pobranych od uczestników badania, okazało się, że telomery osób z depresją były wyraźnie krótsze od tych zdrowych.

Telomery to struktury, które odpowiadają za utrzymanie stabilności chromosomów i zapobiegają mieszaniu się ich podczas podziału komórkowego. Każdy podział komórki oznacza skrócenie telomeru, a kiedy już są na tyle krótkie, że nie mogą pełnić swoich funkcji, dochodzi do licznych błędów genetycznych. W końcu komórka przestaje się dzielić i umiera.

Tempo skracania telomerów różni się u poszczególnych osób i jest zależne od wieku. Starzenie biologiczne zachodzi szybciej u osób, które mają szybko skracające się telomery. Właśnie taka sytuacja miała miejsce u osób cierpiących na depresję. Nawet gdy osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne prowadziły aktywny tryb życia, miały krótsze telomery niż te bez choroby. Co więcej - im cięższa postać depresji, tym krótsze telomery.

"Nasze badania dostarczają odpowiednich dowodów potwierdzających, że depresja jest związana z biologicznym starzeniem, szczególnie u osób, które mają najcięższe objawy tej choroby" - podsumowała Verhoeven.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: depresja | telomery | starzenie | genetyka | chromosomy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy