Reklama

Czy koronawirus zagraża ciąży?

​Najnowsze badania chińskich naukowców wskazują, że choroba COVID-19 wywoływana przez SARS-CoV-2, nie przenosi się z ciężarnych matek na noworodki.

Wreszcie jakieś dobre informacje dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2, który rozprzestrzenił się na ponad 160 krajów na całym świecie. Chińscy uczeni sugerują, że nie ma możliwości, by ciężarna matka przekazała wirusa dziecku przy porodzie. W brzuchu dzieci są cały czas chronione, bo łożysko nie przepuszcza patogenów.

Reklama

To już druga praca badawcza opublikowana przez chińskich uczonych, tym razem we "Frontiers in Pediatrics", dotycząca możliwości transmisji SARS-CoV-2 przez kobiety w ciąży. Okazuje się, że matki nie przekazują koronawirusa dzieciom - ani w trakcie ciąży, ani podczas porodu, gdy wymiana płynów ustrojowych jest nieunikniona.

Bezpieczne porody

Wszystkie cztery matki, które przebadano do najnowszej pracy, urodziły zdrowe noworodki w szpitalu Wuhan Union. Warto wspomnieć, że to właśnie prowincja Hubei w Chinach jest epicentrum obecnej pandemii. U żadnego z niemowląt nie wystąpiły żadne poważne objawy związane z COVID-19, takie jak gorączka czy kaszel. Wszystkie dzieci były początkowo izolowane i karmione mieszanką. Troje z czterech dzieci miało negatywny wynik testu na infekcję dróg oddechowych, a matka czwartego nie zgodziła się na badanie.

U jednego noworodka wystąpił niewielki problem z oddychaniem przez trzy dni, ale był on leczony nieinwazyjną wentylacją mechaniczną (NIV). Dwoje dzieci (w tym jedno z problemami oddechowymi) miało wysypkę na ciele, która ostatecznie samodzielnie zniknęła. Nie można stwierdzić, czy istnieje związek między wymienionymi problemami medycznymi a COVID-19.
- Nie jesteśmy pewni, czy wysypka była spowodowana zakażeniem COVID-19 przez matkę - powiedziała dr Yalan Liu z Uniwersytetu Huazhong.

Wszystkie cztery niemowlęta pozostają zdrowe, a ich matki również w pełni wyzdrowiały. W poprzednim badaniu retrospektywnym dziewięciu ciężarnych matek chorych na COVID-19 również nie znaleziono dowodów na to, że koronawirus może przejść na dziecko. Wszystkie dziewięć rozwiązań ciąży dokonano przez cięcie cesarskie. 

- Aby uniknąć infekcji spodowanlch transmisją okołoporodową i poporodową, nasi lekarze uważają, że cięcie cesarskie w tym wypadku jest bezpieczniejsze - powiedziała dr Yalan Liu.

Także w przypadku wirusów, które wywoływały poprzednie epidemie (SARS czy MERS), nie wykazano możliwości transmisji ich z ciężarnych matek na dzieci. 

Dowiedz się więcej na temat: Covid-19 | SARS-CoV | koronawirus | ciąża | kobieta w ciąży