Medycyna przyszłości

Cudowny lek przyspieszający regenerację narządów

Naukowcy stworzyli nowy lek przyspieszający regenerację uszkodzonych narządów.

Może brzmieć to jak science fiction, ale zespół uczonych z Case Western University w Cleveland opracował nowy lek, który błyskawicznie regeneruje komórki wątroby, szpik kostny i okrężnicę u myszy, bez żadnych skutków ubocznych. Niestety, lek nie został jeszcze przetestowany na ludziach, ale ma mieć to miejsce w ciągu najbliższych lat. Naukowcy są przekonani, że lek będzie równie skuteczny u ludzi, co u myszy. Najbardziej skorzystać mogą osoby, które przebyły poważne urazy lub operacje.

- Jesteśmy podekscytowani naszymi wynikami. Opracowaliśmy lek, który działa jak witamina na komórki macierzyste, stymulując ich zdolność do naprawy uszkodzonych tkanek - powiedział Sanford Markowitz, szef zespołu badawczego.

Innowacyjny lek kodowo oznaczony jako SW033291 działa na hormon prostaglandynę E2 (PGE2). Naukowcy już od dawna wiedzą, że PGE2 ułatwia proliferację dorosłych komórek macierzystych i odgrywa kluczową rolę w regeneracji tkanek. Poprzednie badania zespołu Markowitza udowodniły, że w organizmie człowieka jest enzym 15-PGDH, który obniża ilości PGE2. Postawiono hipotezę, że gdyby udało się zablokować 15-PGDH, regeneracja uszkodzonych tkanek byłaby efektywniejsza.

- SW033291 wykazuje ogromny potencjał. Można inaktywować 15-PGDH, gdy doda się jedną miliardową substancji do mieszaniny reakcyjnej. Oznacza to, że SW033291 może być naprawdę skutecznym lekiem - dodał Markowitz.

Co ciekawe, SW033291 działa nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale i po podaniu substancji modelom zwierzęcym. Po przeszczepieniu myszom szpiku kostnego i podaniu SW033291, ich czas regeneracji przyspieszył aż o 6 dni. Lek niemal całkowicie wyleczył myszy z wrzodami w okrężnicy i dwukrotnie przyspieszył regenerację wątroby i jelit. Co ciekawe, naukowcy przetestowali specyfik na gryzoniach silnie napromieniowanych i okazało się, że mogą one przeżyć, jeżeli wcześnie poda się im SW033291.

Uczeni nie odnotowali żadnych skutków ubocznych będących konsekwencją podania zbyt dużej dawki SW033291. Zanim lek zostanie przetestowany na ludziach, naukowcy sprawdzą go na szympansach, które pod względem genetycznym są najbardziej zbliżone do człowieka.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: regeneracja | komórki macierzyste | myszy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy