Reklama

Coraz bliżej stworzenia szczepionki na HIV

Już wkrótce może się udać opracować szczepionkę przeciwko wirusowi HIV, która raz na zawsze upora się z tą paskudną chorobą.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że układ immunologiczny człowieka może wytwarzać przeciwciała zdolne do neutralizacji wirusa HIV. Problem w tym, że tylko niecała 1/3 ludzkości produkuje przeciwciała przeciwko HIV, a ich układ odpornościowy ponadto reaguje bardzo powoli - uruchomienie pełnej produkcji trwa rok lub więcej. Dlatego uczeni starają się stworzyć szczepionkę, która pobudzi nasz układu immunologiczny do skuteczniejszej walki z wirusem HIV.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Vanderbilt wyizolował przeciwciała o strukturze pętli, które wiążą się ściśle z HIV i blokują go, nawet u osób, które nigdy nie zostały zainfekowane wirusem. To odkrycie może doprowadzić do opracowania szczepionki skutecznie neutralizującej wirusa HIV.

Wykorzystując modelowanie komputerowe przy pomocy programu "Rosetta" uczeni namierzyli sekwencje aminokwasów, które najtrwalej łączą się z wirusem. Następnie przeanalizowano, jak działałaby potencjalna szczepionka przeciwko HIV. Wreszcie, otrzymaną sekwencję wprowadzono do przeciwciała monoklonalnego PG9, szeroko działającego na wirusa. Testy laboratoryjne potwierdziły skuteczną neutralizację wirusa HIV.

Kolejny etap badań ma zostać przeprowadzony jeszcze w tym roku. Choć ze szczepionką wiąże się ogromne nadzieje, wciąż nie ma pewności czy i kiedy trafi ona na rynek.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wirus hiv | szczepionka | HIV