Medycyna przyszłości

Ciekły metal sposobem na raka

Chińscy naukowcy postanowili wykorzystać ciekły metal do walki z nowotworami.

Jedną z eksperymentalnych metod walki z nowotworami jest odcięcie guzowi dopływu krwi, przez co nie trafiają do niego substancje odżywcze i tlen. Ale stosowane w takiej metodzie żele i kleje pozwalają opłynąć się krwi, przez co efekt jest marny. Zespół uczonych z Tsinghua University w Pekinie zamiast pospolitych substancji postanowił użyć ciekłego metalu do odizolowania tkanki nowotworowej.

Zanim się na to zdecydowano, konieczne było sprawdzenie cytotoksyczności poszczególnych metali, by użyć najlepszego z nich. Przetestowano stop galu i indu, który w temperaturze pokojowej występuje w stanie ciekłym. Wyniki eksperymentu określono jako bardzo obiecujące. Uczeni odcięli dopływ krwi do nowotworu, a dzięki temu, że ciekłe metale przewodzą prąd, możliwe było wsparcie terapii elektrostymulacją.

Niestety, stosowanie ciekłych metale niesie ze sobą także zagrożenia. Kilka kropli substancji przedostało się do płuc i serc zwierząt testowych. Konieczne jest zatem dalsze ulepszanie terapii, dzięki czemu już za jakiś czas zyskamy cennego sojusznika w walce z rakiem.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Onkologia | Nowotwór | raki | ciekły metal
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy