Reklama

Chłopiec, który widzi w ciemnościach. Kosmita czy przedstawiciel nowej rasy?

W chińskim miasteczku Dahua żyje Nong Yousui, niezwykły chłopak, który widzi w ciemnościach. Skąd u niego taka zdolność?

Niektórzy uważają, że Nong to dziecko-kosmita, inni są przekonani, że to przedstawiciel nowej rasy superludzi, która wkrótce zastąpi nas wszystkich. Chłopak urodził się z niebieskimi oczami, jednak w przeciwieństwie do normalnych dzieci, barwa jego tęczówek nie zmieniła się wraz z wiekiem. Z czasem okazało się, że Nong dysponuje niezwykłą umiejętnością - widzi wszystko wyraźnie nawet w całkowitej ciemności.

- Lekarze powiedzieli mi, że nie ma żadnych powodów do obaw i że wkrótce jego oczy przestaną świecić, a następnie staną się czarne, jak u większości Chińczyków. Tak jednak się nie stało - powiedział ojciec Nonga.

Mimo że Nong doskonale widzi w ciemności, to światło słoneczne sprawia mu duży dyskomfort. Gdy zaświeci się chłopcu prosto w oczy, jego oczy przybierają zielonkawy, wręcz neonowy odcień.

Kiedy świat po raz pierwszy usłyszał o Nongu, pewien sceptyczny dziennikarz postanowił przetestować jego umiejętności. Przeprowadzone badania wykazały, że chłopiec faktycznie widzi i potrafi bezbłędnie odczytywać teksty z całkowitej ciemności. Nong Yousui jest tym samym pierwszą osobą na świecie dysponującą takimi umiejętnościami. Zostało odnotowane to w Księdze Rekordów Guinessa.

Środowisko naukowe sceptycznie odnosi się do zdolności Nonga, gdyż nie mają one najmniejszego sensu w kontekście ludzkiej ewolucji. Nie można zatem twierdzić, że Nong jest pierwszym przedstawicielem nowej rasy ludzi.

- Ewolucyjnie, mutacje mogą powodować różnice, które pozwalają na eksploatację nowej niszy ekologicznej. Ale takie mutacje są modyfikowane przez długie okresy czasu. To tak jakby nagle urodził się człowiek ze skrzydłami. Z ewolucyjnego punktu widzenia, nie miałoby to najmniejszego sensu - powiedział James Reynolds, pediatra z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku.

Reklama

Zdolności młodego Chińczyka wydają się bardziej prawdopodobne, jeżeli weźmiemy pod uwagę inne gatunki zwierząt. Koty mogą widzieć w ciemnościach, gdyż w ich oczach znajduje się cienka błona odblaskowa (pomiędzy blaszką naczyniową a blaszką naczyń włosowatych) - odbite od niej światło jest przekazywane do fotoreceptorów, zwiększając skuteczność widzenia w warunkach słabego oświetlenia.

Nie ma oficjalnych informacji, czy Nong Yousui został przebadany pod kątem obecności błony odblaskowej. Jego zdolności są najprawdopodobniej wynikiem jakiejś rzadkiej mutacji.

Dowiedz się więcej na temat: wzrok | oczy | widzenie w ciemnościach | błona odblaskowa