Medycyna przyszłości

Chłopiec, który widzi w ciemnościach. Kosmita czy przedstawiciel nowej rasy?

W chińskim miasteczku Dahua żyje Nong Yousui, niezwykły chłopak, który widzi w ciemnościach. Skąd u niego taka zdolność?

Niektórzy uważają, że Nong to dziecko-kosmita, inni są przekonani, że to przedstawiciel nowej rasy superludzi, która wkrótce zastąpi nas wszystkich. Chłopak urodził się z niebieskimi oczami, jednak w przeciwieństwie do normalnych dzieci, barwa jego tęczówek nie zmieniła się wraz z wiekiem. Z czasem okazało się, że Nong dysponuje niezwykłą umiejętnością - widzi wszystko wyraźnie nawet w całkowitej ciemności.

- Lekarze powiedzieli mi, że nie ma żadnych powodów do obaw i że wkrótce jego oczy przestaną świecić, a następnie staną się czarne, jak u większości Chińczyków. Tak jednak się nie stało - powiedział ojciec Nonga.

Mimo że Nong doskonale widzi w ciemności, to światło słoneczne sprawia mu duży dyskomfort. Gdy zaświeci się chłopcu prosto w oczy, jego oczy przybierają zielonkawy, wręcz neonowy odcień.

Kiedy świat po raz pierwszy usłyszał o Nongu, pewien sceptyczny dziennikarz postanowił przetestować jego umiejętności. Przeprowadzone badania wykazały, że chłopiec faktycznie widzi i potrafi bezbłędnie odczytywać teksty z całkowitej ciemności. Nong Yousui jest tym samym pierwszą osobą na świecie dysponującą takimi umiejętnościami. Zostało odnotowane to w Księdze Rekordów Guinessa.

Środowisko naukowe sceptycznie odnosi się do zdolności Nonga, gdyż nie mają one najmniejszego sensu w kontekście ludzkiej ewolucji. Nie można zatem twierdzić, że Nong jest pierwszym przedstawicielem nowej rasy ludzi.

- Ewolucyjnie, mutacje mogą powodować różnice, które pozwalają na eksploatację nowej niszy ekologicznej. Ale takie mutacje są modyfikowane przez długie okresy czasu. To tak jakby nagle urodził się człowiek ze skrzydłami. Z ewolucyjnego punktu widzenia, nie miałoby to najmniejszego sensu - powiedział James Reynolds, pediatra z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku.

Reklama

Zdolności młodego Chińczyka wydają się bardziej prawdopodobne, jeżeli weźmiemy pod uwagę inne gatunki zwierząt. Koty mogą widzieć w ciemnościach, gdyż w ich oczach znajduje się cienka błona odblaskowa (pomiędzy blaszką naczyniową a blaszką naczyń włosowatych) - odbite od niej światło jest przekazywane do fotoreceptorów, zwiększając skuteczność widzenia w warunkach słabego oświetlenia.

Nie ma oficjalnych informacji, czy Nong Yousui został przebadany pod kątem obecności błony odblaskowej. Jego zdolności są najprawdopodobniej wynikiem jakiejś rzadkiej mutacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrok | oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy