Reklama

Borokaina - środek przeciwbólowy nowej generacji

​Naukowcy odkryli sposób nowy środek przeciwbólowy, który działa nawet 5 razy dłużej od obecnie stosowanych.

Borokaina to borowa pochodna lidokainy, która znosi ból równie skutecznie co lidokaina, ale działa aż pięciokrotnie dłużej. Jest idealnym kandydatem do stosowania zewnętrznego i jako środek do iniekcji.

Borokainę opracował M. Frederick Hawthorne, który po zmianie struktury lidokainy zauważył, że wytworzona substancja działa 5 razy dłużej. W testach przedklinicznych lidokaina uśmierza ból przez ok. 5 minut, natomiast borokaina przez ok. 25 minut.

- Ze względu na swoją wszechstronność i skuteczność w szybkim znieczulaniu docelowym, lidokaina od ponad 50 lat pozostaje standardem anestetyków miejscowych. Niestety, efekty jej działania szybko zanikają. Udało nam się jednak stworzyć związek, który dłużej uśmierza ból. Przyda się on do leczenia urazów sportowców i po transplantacjach protez stawów - powiedział George Kracke, jeden z autorów badań.

Medycynie są znane środki przeciwbólowe, które działają dłużej, ale jednocześnie mogą uszkodzić serce czy układ pokarmowy. Niezbędne są kolejne badania, ale wiele wskazuje na to, że borokaina odmieni medycynę na dobre.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: środek przeciwbólowy | borokaina