Reklama

Białka oczu mężczyzny zmieniły kolor na niebieski

Pewien 70-letni mężczyzna pojawił się u lekarza z dziwnymi objawami. Białka jego oczu zmieniły kolor na niebieski. Szybko stwierdzono, że to efekt uboczny zażywania popularnych leków na receptę.

Mężczyzna nie zgłosił żadnych zaburzeń widzenia ani innych dolegliwości. Badania wykazały, że ostrość wzroku, pole widzenia i ciśnienie wewnątrzgałkowe są prawidłowe. Nie było także zmian w grubości tkanek oczu. Jedynym zauważalnym symptomem była zmiana koloru twardówki z białego na niebieski.

Co ciekawe, zmienił się nie tylko kolor oczu 70-latka, ale także kolor jego uszu. Chociaż taka zmiana w pigmentacji jest osobliwa, nie jest nieoczekiwana, gdy stosuje się minocyklinę. To antybiotyk stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). W badaniach przeprowadzonych w 2016 r. wykazano, że spośród 291 pacjentów stosujących minocyklinę, ponad 250 doświadcza zmiany pigmentacji na niebiesko-szarą na skórze w różnych częściach ciała.

Długotrwałe stosowanie minocykliny może faktycznie modyfikować pigmentację skóry, zębów, paznokci, dziąseł, a nawet blizn. Rozwój takich zmian trwa jednak średnio 5 lat, podczas gdy mężczyzna, u którego zmienił się kolor białek oczu był leczony minocykliną od 15 lat.

Aby odwrócić efekt, mężczyzna musiał zaprzestać stosowania minocykliny. Zmiany w pigmentacji nie nastąpią błyskawicznie, być może będzie trzeba czekać na nie nawet kilka lat.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: oczy | twardówka | RZS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje