Marsjańskie jagody - niezwykłe znalezisko łazika Opportunity

Podczas gdy Curiosity przemierza marsjańskie równiny, jego starszy i nieco bardziej doświadczony "brat" - Opportunity dokonał niecodziennego odkrycia. Jest nim skupisko niewielkich kulek o nieznanym pochodzeniu i zawartości.

Podobne struktury zostały zauważone przez łazik Opportunity już w 2004 roku w miejscu jego lądowania. Od tamtej pory określa się je mianem "marsjańskich jagód". Naukowcy szybko określili, że ich głównym składnikiem budulcowym jest żelazo, a okres powstawania datuje się na miliony lat wstecz, kiedy powierzchnię Czerwonej Planety pokrywała woda. Co ciekawe, niemalże identyczne struktury udało się znaleźć w ziemskich piaskowcach z południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Niektórzy naukowy uważają, że "marsjańskie jagody" mogą nieść cenne wskazówki dotyczące ewentualnego życia na Marsie.

Ale ostatnie znalezisko Opportunity różni się od tego z 2004 roku. Potwierdza to analiza składu dokonana przy pomocy spektrometru rentgenowskiego. Formacja nie składa się już w znacznej mierze z żelaza, jest za to gęstsza, a same kulki bardziej kruche.

- Wydają się być chrupiące na zewnątrz, i miękkie w środku. W porównaniu ze strukturami znalezionymi w 2004 roku mają inną konsystencję, strukturę, skład i rozkład. Mamy przed sobą wspaniałą geologiczną zagadkę - komentuje Steve Squyres z Uniwersytetu Cornella, główny badacz odpowiedzialny za Opportunity.

Reklama

Łazik wykonuje swoją misję od wielu lat, ale wciąż spisuje się znakomicie. Jeśli badania pójdą zgodnie z planem, to dokładne informacje na temat znaleziska powinny pojawić się już za kilka tygodni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łazik | znalezisko | łazik Opportunity | badania Marsa | Mars
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy