Kosmos

Woda 600 km pod powierzchnią Ziemi

​Woda może znajdować się znacznie głębiej pod powierzchnią Ziemi niż do tej pory sądziliśmy. Może nam to wiele powiedzieć o unikatowym składzie naszej planety i jej dalszej ewolucji.

Naukowcy przeprowadzili wiele złożonych symulacji z udziałem brucytu - minerału, który stanowi część płaszcza Ziemi. Doszli do wniosku, że może on skrywaćwodę pod wysokim ciśnieniem do 595 km pod powierzchnią planety. To znacznie głębiej niż wskazywały wcześniejsze szacunki.

Wiedza o tym, ile wody znajduje się pod powierzchnią Ziemi, może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć początki naszej planety i wyjaśnić dynamikę aktywności geologicznej, takiej jak wulkany.

"To otwiera dla nas swoistą puszkę Pandory. Nie sądziłem, że woda może być przechowywana przez uwodnione minerały, takie jak brucyt, na tak dużych głębokościach. Ale teraz, gdy wiemy, że woda tam jest, musimy oszacować, ile dokładnie jest tej wody" - powiedział Mainak Mookherjee z Uniwersytetu Stanowego Florydy.

Reklama

Każdego roku miliardy ton wody są wpychane pod powierzchnię Ziemi w wyniku zjawiska subdukcji. Polega ono na wciąganiu lub wpychaniu jednej płyty litosferycznej pod drugą. Jest to element obiegu wody w atmosferze równie ważny, co opady i parowanie.

Naukowcy wiedzą, że minerały, które transportują tę wodę, nie są wystarczająco stabilne, by utrzymać ją głęboko pod powierzchnią. Gdy zaczną się rozkładać, woda zostaje uwolniona i wraca do atmosfery poprzez aktywność wulkaniczną.

Poprzednie badania sugerowały, że woda jest uwalniana na głębokości ok. 300 km (na podstawie szacunków temperatury i ciśnienia). Nowe obliczenia wskazują, że brucyt może magazynować wodę poniżej tego poziomu i uwalniać ją nawet na głębokości 600 km.

Warto dodać, że brucyt to tylko jeden z elementów układanki. Istnieją także inne minerały zdolne do magazynowania wody, takie jak lawsonit czy serpentynit.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ziemia | woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama