Rekordowy poziom promieniowania UV w Andach

Serwis PhysOrg donosi, że naukowcom z USA i Niemiec udało się zmierzyć rekordowo wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego. Dane udało się zebrać w Andach - nieco ponad 2400 km od równika.

Odnotowany poziom promieniowania był znacznie wyższy od tego, który uważa się za szkodliwy dla organizmów lądowych i wodnych. - Te rekordowo wysokie pomiary nie były dokonywane na Antarktydzie, gdzie dziury ozonowe są stałym problemem już od dziesięcioleci. To ma miejsce w tropikach, gdzie znajdują się skupiska ludności - powiedziała Nathalie A. Cabrol, kierownik badań z SETI i NASA Ames Research Center.

Reklama

Pomiarów dokonano w Andach w 2003 i 2004 roku przy użyciu instrumentów opracowanych dla European Light Dosimeter Network (Eldonet).

- Indeks UV 11 uważany jest za skrajny, a w ostatnich latach osiągał wartość 26. Jednak w grudniu 2003 roku zmierzyliśmy indeks na poziomie 43. Jeśli jesteś na plaży w Stanach Zjednoczonych, to spotkasz się 8 lub 9, a takie wymagają już odpowiedniej ochrony. Naprawdę nie chcesz zaleźć się na zewnątrz w momencie, kiedy jest na poziomie 30 lub 40 - dodaje Cabrol.

Wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego mógł mieć związek z rozgrywającymi się równocześnie wydarzeniami - czytamy na łamach PhysOrg. Chodzi przede wszystkim o huragany i pożary. Kilka dni wcześniej miał miejsce również duży rozbłysk słoneczny.

Takie wydarzenia powtarzają się dość często, więc stałe obserwacje poziomu promieniowania są dla nas bardzo ważne.

 

Dowiedz się więcej na temat: promieniowanie UV