Kosmos

Komety przyniosły fosfor na Ziemię

Fosfor to pierwiastek kluczowy w budowie DNA i rozwoju życia na Ziemi. Prawdopodobnie dotarł na naszą planetę za pośrednictwem komet z nowo narodzonych gwiazd.

Ponieważ fosfor jest niezwykle rzadki we wszechświecie, jego obecność na Ziemi od dawna była owiana tajemnicą. Naukowcy sugerują, teraz, że fosfor mógł przybyć na Ziemię w cząsteczce tlenku fosforu. Ten związek powstaje wśród nowo narodzonych gwiazd.

Teraz astronomowie znaleźli tlenek fosforu w komecie 67P, która krąży wokół Jowisza. Odkrycie sugeruje, że to właśnie komety przeniosły tlenek fosforu na Ziemię, a tym samym odpowiadają za eksplozję życia.

- Fosfor jest niezbędny do życia, jakie znamy. Ponieważ komety najprawdopodobniej dostarczały duże ilości związków organicznych na Ziemię, tlenek fosforu znajdujący się w komecie 67P może wzmocnić związek między kometami a życiem na Ziemi - powiedziała Kathrin Altwegg, główna autorka badań.

Fosfor jest rzadki we wszechświecie, ale niezbędny do życia. Działa jak klej, który łączy łańcuchy nukleotydów tworzące DNA. Fosfor pomaga także budować ściany komórkowe i magazynować energię komórek.

Korzystając z interferometru ALMA, naukowcy przyjrzeli się regionowi gwiazdotwórczemu AFGL 5142. Badanie długości fal światła dochodzących z tego regionu, pozwoliło im ustalić, jakie występują tam cząsteczki. Znaleziono w nich fosfor.

Komety mogły dostarczyć fosfor nie tylko na Ziemię, ale i na inne planety, co oznaczałoby, że życie wcale nie jest tak rzadkie we wszechświecie, jak nam się wydaje.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fosfor | komety | życie pozaziemskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy