Kosmos

Życie w kosmosie jest inne od ziemskiego

Życie we wszechświecie jest prawdopodobnie czymś powszechnym, mimo iż wciąż nie mamy pewności, gdzie się ukrywa. Naukowcy przekonują jednak, że formy życia rozprzestrzenione w kosmosie mogą różnić się w znacznym stopniu od ziemskich.

Naukowcy przygotowali listę fizycznych, chemicznych i fizjologicznych ograniczeń życia. Dzięki nim wiemy, czego spodziewać się po organizmach występujących na Marsie czy Tytanie, jednym z księżyców Saturna. Wiele wskazuje na to, że może być tam "życie, ale nie takie, jakie znamy".

Mimo iż ziemskie życie cechuje unikatowy zestaw markerów biochemicznych, organizmy żywe mogłyby przetrwać na Marsie czy Tytanie. Na Ziemi przeważa tlen i azot, a do przechowywania informacji genetycznej są wykorzystywane cząsteczki DNA i RNA, dlatego szukamy ich na obcych światach. Ale przecież inne światy mogą rządzić się swoimi prawami. Jednym z przykładów jest mieszanina nadtlenku wodoru, która może zastępować wodę w komórkach marsjańskich mikroorganizmów. Na Tytanie z kolei może być wykorzystywany ciekły metan lub etan.

- Znamy tylko jeden rodzaj życia. Ale przecież we wszechświecie może występować szereg adaptacji do różnych warunków, dzięki czemu życie obroni się nawet w najmniej korzystnych miejscach - powiedział Dirk Schulze-Makuch z Washington State University.

Jeżeli życia istnieje gdzieś indziej w Układzie Słonecznym, nie oczekujmy od niego zbyt wiele. Na Marsie są ograniczone źródła pożywienia, co oznacza, że nic większego niż niesporczaki nie byłoby w stanie tam przetrwać. Na Tytanie czynnikiem ograniczającym życie mogą być ekstremalnie niskie temperatury, a tym samym mała ilość dostępnej energii.

Wyzwaniem będzie samo wykrycie życia pozaziemskiego w Układzie Słonecznym. Jest bardzo prawdopodobne, że lądownik na Marsie czy Tytanie musiałby przeprowadzić pakiet eksperymentów mających na celu wykrycie różnych rodzajów życia. Nawet wtedy możemy nie wiedzieć, czego szukamy.

- Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby okazało się, że na Marsie nie ma życia. Jestem niemal pewny, że było tam ono kilka miliardów lat temu, kiedy Mars miał oceany. Prawdopodobnie jest tam i dzisiaj. Jedyne pytanie to, czy marsjańskie i ziemskie życie mają wspólne pochodzenie - powiedział Schulze-Makuch.

Ale ważniejsze jest znalezienie życia na Tytanie. A to dlatego, że Mars jest podobny do naszej planety. Warunki środowiskowe na Tytanie są całkiem inne. Jeżeli istniałoby tam życie, to musiałoby mieć zupełnie inne pochodzenie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: życie pozaziemskie | Mars | Tytan | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy