Reklama

Planety Układu Słonecznego mogły zostać "skażone" życiem z Ziemi

Naukowcy z Penn State University sugerują, że Mars mógł zostać „skażony” życiem pochodzenia ziemskiego – donosi BBC. W jaki sposób mogło do tego dojść?

Ten niezwykły i międzyplanetarny transfer życia z Ziemi na Marsa mógł nastąpić w wyniku uderzenia w powierzchnię naszego globu potężnej komety lub planetoidy. Możliwe, że był to ten sam obiekt, który utworzył krater Chicxulub i doprowadził do wyginięcia dinozaurów.

Reklama

Naukowcy wyjaśniają, że siła uderzenia mogła wyrwać z powierzchni Ziemi duże fragmenty skał i pchnąć je w przeciwną stronę - w przestrzeń kosmiczną. Istnieje również pewne prawdopodobieństwo, że te odłamki mogły zawierać ślady ziemskiego życia, które przetrwało lot przez Układ Słoneczny i znalazło dogodne warunki do bytowania na przykład na Marsie.

- Odkryliśmy, że skały nadające się do przenoszenia życia, mogły zabrać je z Ziemi lub Marsa na inne planety Układu Słonecznego. Wszystkie przyszłe misje poszukiwania życia na Tytanie (księżycu Saturna)  lub księżycach Jowisza będą musiały zweryfikować pochodzenie odnalezionego tam materiału biologicznego - powiedział Rachel Worth, jeden z autorów badań.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: życie pozaziemskie | ziemie | Mars