Reklama

Na Marsie znajduje się posąg?

Osoby spędzające długie godziny na analizowaniu zdjęć wykonanych przez Marsjański łazik Curiosity przekonują, że na jednym z nich dostrzegli posąg przedstawiający człowieka. O sprawie informuje serwis Discovery News powołujący się na ufosightingsdaily.com.

Chodzi o zdjęcie widoczne powyżej, na którym doskonale widać skały. Jeśli jednak wytężymy wzrok, to dostrzeżemy na nich pewien nieregularny kształt - inne skały. Grono osób przekonanych o istnieniu życia na Marsie uważa jednak, że nie są to skały a posąg. Jedni uważają, że Buddy, a kolejni że jest to podobizna "boga Marsa" - czytamy na łamach ufosightingsdaily.com.

Reklama

Discovery News słusznie zauważa, że w tym - i wielu wcześniejszych przypadkach - mamy do czynienia z pareidolią, czyli zjawiskiem polegającym na dopatrywaniu się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, czemu towarzyszy poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń - jak podaje Wikipedia. Zazwyczaj mówimy o niej w kontekście marsjańskiej twarzy czy rzekomych objawień na szybach lub ścianach.

Możemy być pewni, że nie jest to ostatni marsjański pomnik. Całkiem niedawno pojawiły się podobne doniesienia. Na innych zdjęciach widziano m.in. kraba i kobietę w czerni.

Dowiedz się więcej na temat: Mars | Życie na Marsie