Kosmos

Czerwone karły nie są dobrymi miejscami do szukania życia pozaziemskiego

Najnowsze badania rzucają nowe światło na szanse odkrycia życia na planetach krążących wokół czerwonych karłów. Prawdopodobnie nie są to najlepsze miejsca do rozwoju inteligentnych cywilizacji.

Wcześniejsze badania sugerowały, że planety wielkości Ziemi krążące wokół czerwonych karłów są odpowiednim miejscem do podtrzymania życia, ale najnowsze symulacje komputerowe wykazały coś całkowicie przeciwnego. Atmosfery na takich egzoplanetach prawdopodobnie są za gęste, by mogły występować tam organizmy żywe.

Czerwone karły to stosunkowo chłodne gwiazdy ciągu głównego, które według obecnej wiedzy stanowią ok. 2/3 wszystkich gwiazd znajdujących się w Drodze Mlecznej. Ponieważ są mniejsze od Słońca, astronomowie szacują, że istnieją miliardy planet krążących wokół nich - i to tylko w naszej galaktyce.

Badania przeprowadzone przez Kosmiczny Teleskop Keplera i teleskop TRAPPIST wykryły liczne egzoplanety wielkości Ziemi na orbitach czerwonych karłów. Jest to konsekwencją faktu, że czerwone karły mają znacznie mniejszą jasność od Słońca, więc znacznie łatwiej wykryć orbity okrążających je planet. Do tej pory uważano, że to idealne miejsca do poszukiwania życia pozaziemskiego. Szczegółowe analizy wykazały, że wiele planet krążących wokół czerwonych karłów ma gęstą atmosferę składającą się z wodoru i helu, która może stanowić aż 1 proc. całkowitej masy planety. Dla porównania - ziemska atmosfera stanowi ok. jedną milionową masy całej planety.

Atmosfera stanowiąca 1 proc. masy planety spowodowałaby, że na planecie byłoby zbyt gorąco, by utrzymać wodę w stanie ciekłym. Oczywiście, w dłuższej perspektywie czasu, gęsta atmosfera może zostać rozrzedzona przez bombardujące promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie z pobliskiego czerwonego karła, ale to tylko jeden z możliwych wariantów.

Mimo iż na egzoplanetach krążących wokół czerwonych karłów prawdopodobnie jest za gorąco, by mogło istnieć tam życie, nie oznacza to, że jego wykształcenie nie jest możliwe. Niezbędne są dalsze analizy, które pomogą rozwiązać te kosmiczne zagadki.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | życie pozaziemskie | czerwony karzeł | egzoplaneta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy