Reklama

Sonda Rosetta weszła na orbitę komety

Po ponad 10-letniej podróży, sonda kosmiczna Rosetta dotarła dziś do celu. Wysłany przez ESA próbnik jest pierwszym statkiem kosmicznym, który tak blisko zbliżył się do komety.

Rosetta o 11:00 czasu polskiego rozpoczęła manewr wejścia na orbitę komety 67p/Churyumov-Gerasimenko. Manewr zakończył się 6 minut później, a o 11:20 potwierdzenie dotarło do centrali ESA. Rosetta jest tym samym pierwszą sondą, która będzie prowadziła badania naukowe komety bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej. Będzie jej towarzyszyła do 2015 r.

Sonda Rosetta wystartowała z Ziemi 2 marca 2004 r., a w przestrzeni kosmicznej przemieszczała się dzięki polu grawitacyjnemu Marsa, które nadało jej odpowiednią prędkość. Teraz znajduje się już za orbitą Jowisza, czyli właśnie tam, gdzie kometa. W ostatnich dniach Rosetta wyhamowała do prędkości ok. 1 m/s, by zrównać się z kometą. Następnie odpalono silniki pomocnicze i wprowadzono sondę na wysoką orbitę wokół 67p. Początkowo Rosetta będzie orbitować 100 km od komety, ale ostatecznie zbliży się do celu na odległość zaledwie 10 km.

Badania wykonane przez sondę wykazały, że na powierzchni komety panuje temperatura -70oC, więc znajduje się tam więcej pyłu niż lodu. Wielkim finałem misji Rosetta będzie wystrzelenie w stronę komety lądownika Philae, które jest planowane na listopad.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Rosetta | sonda kosmiczna | ESA | kometa | badania kosmosu