Rosjanie chcą konkurować ze SpaceX

Podczas wywiadu z Business FM dyrektor przedsiębiorstwa Roskosmos stwierdził, że Rosja jest w stanie konkurować cenowo w wynoszeniu ładunku przez SpaceX.


Igor Komarow, dyrektor przedsiębiorstwa Roskosmos przyznał, że wielokrotnie używane rakiety będą podstawą rynku wynoszenia satelitów w dalszej przyszłości, jednak obecnie Rosja jest w stanie konkurować cenowo ze SpaceX przy wykorzystaniu nowych rakiet jednorazowego użytku.

Obniżka cen

Reklama

Komarow szacuje, że obecne ceny SpaceX zostaną zmniejszone o 15-20%. Szacunki te wydają się racjonalne biorąc pod uwagę, że firma Elona Muska wyłożyła około miliarda USD na dostosowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 do powrotu na Ziemię.

Komarow stwierdził również, że regularne loty rakiet wielokrotnego użytku będą znacznie droższe ze względu na problemy z zużyciem materiałów oraz naprawach koniecznych po locie powrotnym przez atmosferę ziemską.

Nowa rakieta

Rosja chce wprowadzić nową rakietę nośną, Sojuza 5, której koszt produkcji będzie o około 20% niższy, od obecnie stosowanych rozwiązań. W rakiecie mają zostać wykorzystane istniejące już silniki RD-170, które zostały wpierw opracowane dla projektu Energia-Buran. Pierwszy lot nowej rakiety odbędzie się jednak nie wcześniej, niż w połowie przyszłej dekady.

Sojuz 5 ma być rodziną kilku różnych rakiet nośnych, uzupełniających możliwości rozwijanych obecnie wariantów rakiet Angara. W wersji podstawowej Sojuz 5.0 ma być w stanie wynieść 3 tony ładunku na niską orbitę okołoziemską, w wersji najcięższej (5.3) mają to być nawet 26 tony. Rozważany jest również wariant rakiety do wynoszenia Federacji, nowego rosyjskiego statku załogowego.