Reklama

RMF24: Dragon wrócił na Ziemię. Przywiózł 2 tony materiałów badawczych i śmieci

Prywatny statek kosmiczny Dragon powrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię. Przywiózł ze sobą blisko 2 tony materiałów badawczych, m.in. z eksperymentów na orbicie z drukarką 3D, oraz odpadów.

Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, Dragon wylądował z pomocą spadochronu na Pacyfiku, w pobliżu wybrzeża Meksyku. Kapsuła zostanie przetransportowana do portu w pobliżu Los Angeles.

Reklama

Bezzałogowy Dragon, należący do prywatnej firmy SpaceX, pełni funkcje transportowe na rzecz NASA. Był to już jego piąty lot na ISS. Do ostatniego wystartował miesiąc temu z ponad 2 tonami sprzętu i zaopatrzenia dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na mocy zawartego z NASA kontraktu SpaceX zrealizuje do 2016 roku łącznie 12 lotów dostawczych kapsuł Dragon na ISS. Kontrakt opiewa na kwotę 1,6 mld dolarów. SpaceX posługuje się własnymi rakietami nośnymi Falcon 9.

Wraz z definitywnym wycofaniem ze służby ponad trzy lata temu amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków załogi stacji następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Informacja własna

RMF24.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna | kapsuła Dragon