Reklama

Niezwykłe formacje skalne na Marsie

Łazik Curiosity przesłał na Ziemię zdjęcia niezwykłych marsjańskich formacji skalnych. Pojazd NASA obecnie znajduje się u podstaw Mount Sharp, a badania obszaru znanego jako Murray Buttes mogą powiedzieć nam więcej o przeszłości geologicznej planety.

Po trwającej miesiąc podróży, łazik Curiosity opuścił Murray Buttes w ubiegłym tygodniu. Zanim jednak do tego doszło, udało mu się wykonać kilka zbliżeń na struktury skalne przy pomocy kamery Mast Camera. Utworzone przez wiatr starożytne budowle z piaskowca przywodzą na myśl krajobrazy nieco bliższe naszej planecie.

Reklama


- Zespół naukowcy Curiosity był zachwycony, że udało im się wybrać na wycieczkę przypominającą amerykańską pustynię na Marsie. Dzięki tym zdjęciom, będziemy w stanie lepiej zrozumieć dawne struktury skalne ukształtowane przez wiatr i wodę - powiedział Ashwin Vasavada, jeden z naukowców biorących udział w projekcie Curiosity.

Murray Buttes to region nazwany na cześć Bruce'a Murraya, byłego dyrektora NASA Jet Propulsion Laboratory, który zmarł w 2013 r. Jest to tylko jeden z przystanków łazika Curiosity. Teraz pojazd NASA skieruje się na południe wspinając się coraz bardziej na wzgórze Mount Sharp.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | Mars | łazik Curiosity | Czerwona planeta | NASA