Reklama

New Horizons - najlepsze zdjęcie Plutona w historii

NASA zaprezentowała najnowsze zdjęcie pochodzące z sondy kosmicznej New Horizons, wykonanej z odległości 4 milionów kilometrów.

Reklama

Ponieważ zdjęcie przedstawia powierzchnię Plutona, która zawsze zwrócona jest w stronę jego największego księżyca - Charona - jest to najdokładniejszy obraz tego regionu, jaki został uzyskany do tej pory i jaki będzie dostępny przez najbliższe dziesięciolecia. Powodem tego jest prosty fakt, że New Horizons nie będzie mógł obserwować tej części Plutona w trakcie przelotu w jego pobliżu.

Reklama

Na uzyskanym zdjęciu widoczne są interesujące naukowców struktury geologiczne o intrygującym, regularnym wyglądzie, przypominającym nieco wieloboki. Nie wiadomo jednak czym te struktury są w istocie - równinami czy też może wyżynami. Nie wiadomo także w jaki sposób można interpretować ich różnicę w jasności.

Sonda New Horizons przeleci 14 lipca w odległości 12.550 km od powierzchni Plutona. Do 2006 roku był on za dziewiątą, najbardziej oddaloną od Słońca planetę Układu Słonecznego. To historyczny moment w dziejach eksploracji kosmosu przez człowieka.

Źródło informacji

Kosmonauta

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: NASA | New Horizons