Kosmos

​Naukowcy wiedzą, gdzie skrywa się życie na Marsie

Cztery miliardy lat temu Mars nie był taką pustynią jak dzisiaj. Były na nim jeziora, a być może nawet i życie. Teraz wybrano miejsca, w których to życie może się ukrywać - będą one celem przyszłych misji kosmicznych.

Bogate w żelazo skały osadowe nad niegdysiejszymi jeziorami są prawdopodobnie najlepszym miejscem do poszukiwania starożytnych form życia. Życie, które znamy potrzebuje wody, więc gdyby istniało na Marsie, prawdopodobnie rozwinęłoby się w pobliżu zbiorników wodnych.

Najnowsze badania mogą być kluczowe w wyborze miejsc lądowań przyszłych łazików, takich jak planowana przez NASA nienazwana misja marsjańska w 2020 r. i ExoMars organizowana przez ESA. Zadaniem obu łazików będzie pobranie próbek gleby, które zostaną dostarczone na Ziemię.

- Na Marsie znajduje się wiele ciekawych miejsc, w których chcielibyśmy szukać skamieniałości, ale ponieważ nie możemy wysłać łazików do wszystkich z nich, staraliśmy się ustalić priorytety najbardziej obiecujących złóż w oparciu o dostępne informacje - powiedział dr Sean McMahon z Uniwersytetu w Edynburgu.

Zdobycie owych informacji nie było łatwe. Międzynarodowy zespół naukowców symulował marsjańskie warunki, aby ustalić jaki rodzaj gleby będzie w stanie zachować ślady biologii przez miliardy lat. To właśnie bogate w żelazo skały wydają się być najlepszym kandydatem. Eksperymenty musiały zostać przeprowadzone w laboratorium, ponieważ skały w tym samym wieku naturalnie występujące na Ziemi nie są dobrze zachowane. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | Misja na Marsa | życie pozaziemskie | Łazik marsjański
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy