Reklama

Naukowcy stworzyli cegłę z marsjańskiej gleby

Naukowcy odkryli, że marsjańska gleba może zostać skompresowana pod postać cegły wytrzymalszej od stosowanego na Ziemi betonu.

Zanim zbudujemy miasto na Marsie minie jeszcze trochę czasu. Ale cel ten wcale nie jest nierealny, zwłaszcza że naukowcy wciąż poszukują nowych substratów do opracowania materiałów budulcowych poza Ziemią. Cegły wykonane z marsjańskiej gleby mogą być mocniejsze od betonu zbrojonego stalą.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli skałę o kształcie cegły, która pod kątem struktury jest zbliżona do marsjańskiej gleby. Prototyp został nazwany Mars-1a.

Skompresowanie gleby pod wysokim ciśnieniem zmusiło ją do utworzenia bryły, która jest "podobna do gęstej skały". Nanocząsteczkowy tlenek żelaza, powszechny w marsjańskiej glebie, został użyty jako środek wiążący.

Odkrycie może mieć kluczowe znaczenie w kontekście kolonizacji Czerwonej Planety. Jeżeli naukowcom uda się opracować opłacalny proces wytwarzania marsjańskich cegieł, będzie można zacząć myśleć o wznoszeniu budowli na Czerwonej Planecie. Oczywiście, po tym jak tam dolecimy.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje