NASA wyśle astronautów na niewidoczną stronę Księżyca

Choć pieniędzy w budżecie jest coraz mniej, to NASA nie przestaje snuć ambitnych i niezwykle ciekawych planów. Najnowszy zakłada załogowy lot na niewidoczną stronę Księżyca.

Księżyc znajduje się w synchronicznej rotacji, co oznacza, że jego okres obrotu wokół własnej osi jest równy okresowi obiegu wokół Ziemi. W konsekwencji możemy obserwować tylko jedną stronę naszego naturalnego satelity. Jednak ze względu na niewielkie odchylenia udaje się zobaczyć około 59 proc. jego powierzchni.

Reklama

NASA zamierza wysłać astronautów na tą drugą - niewidoczną stronę Księżyca. Została ona sfotografowana po raz pierwszy w 1959 roku przez radziecką sondę Łuna 3 i charakteryzuje się całkowitym brakiem mórz księżycowych, czyli ciemnych obszarów widocznych z Ziemi gołym okiem. Inną misję - na widoczną stronę Księżyca - zaplanowano na rok 2021.

To jednak nie koniec, ponieważ NASA zamierza wysłać załogową misję na punkt libracyjny L2 w układzie Ziemia - Księżyc znajdujący się około 60 tys. km nad niewidoczną stroną Księżyca. Astronauci spędzą w przestrzeni kosmicznej ponad 2 tygodnie i będzie to najdalsza misja załogowa od czasu programu Apollo.

We wszystkich wspomnianych misjach weźmie udział kapsuła Orion - wykonana przez koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. Jej pierwszy lot zaplanowano na 2014 rok.

Dowiedz się więcej na temat: Księżyc | niewidoczna strona Księżyca | NASA | lot na Księżyc