Kosmos

NASA: Próbki z Marsa należy traktować jak wirusa Ebola

​Próbki pobrane przez NASA na Marsie zostaną poddane kwarantannie i będą traktowane jak wirus Ebola, dopóki naukowcy nie udowodnią, że są całkowicie bezpieczne.

W opublikowanym niedawno raporcie, zespół naukowców omówił, jakie środki podjąć, by astronauci nie skazili odwiedzanych planet. Ważne jest także, aby nie sprowadzić zanieczyszczeń pozaziemskich na naszą planetę. Temat ten wydaje się bardziej istotny niż kiedykolwiek w środku szalejącej pandemii.

- Moim zdaniem, a także zdaniem społeczności naukowej, szansa, że skały z Marsa liczące miliony lat będą zawierały aktywne formy życia, które mogłyby skazić Ziemię, jest niezwykle mała. Ale próbki pobrane na Czerwonej Planecie zostaną poddane przez NASA kwarantannie i traktowane tak, jakby były wirusem Ebola, dopóki nie udowodnimy, że są bezpieczne - powiedział Scott Hubbard, współautor raportu dla NASA.

Teraz, gdy ludzkość coraz bardziej zbliża się do załogowej misji na Marsa, jeszcze ważniejsza jest tzw. ochrona planetarna. Organizacje rządowe i sektor prywatny muszą stale nadzorować wszelkie działania w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Hubbard sugeruje, że naukowcy powinni wdrożyć "kombinację czyszczenia chemicznego i sterylizacji termicznej kombinezonów i wszelkich materiałów przywożonych na Ziemię". W przypadku misji NASA Martian Sample Return, która jest częścią inicjatywy Perseverance Rover, rozpoczętej przez agencję w tym roku, próbki zostały już odkażone przy użyciu ekstremalnie wysokich temperatur.

- Ludzi nie da się oczyścić jak robotów, dlatego trzeba poświęcić dużo więcej uwagi skafandrom kosmicznym, które mogą skrywać potencjalnie niebezpieczne mikroorganizmy - powiedział Hubbard.

Księżyc stanowi pewien precedens. Wymagania dotyczące kwarantanny dla astronautów z programu Apollo zostały stosunkowo szybko wyeliminowane w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy okazało się, że Srebrny Glob nie stanowi żadnego zagrożenia. Ale Mars to wciąż terra incognita, więc ze wszelkimi próbkami należy obchodzić się z wielką ostrożnością.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | NASA | Misja na Marsa | Mars
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy