Reklama

Na Marsie rosną grzyby - jak to możliwe?

​Naukowcy znaleźli dowody na to, że na Marsie rosną grzyby. Byłoby zaskakujące, gdyby na Czerwonej Planecie nie wykryto żadnego życia.

Większość ziemskiego życia nie przetrwałaby na Marsie, ale czarna pleśń z gatunku Stachybotrys chartarum może tego dokonać. Ostatnie zdjęcia wydają się sugerować, że grzybopodobny okaz rośnie na Marsie i zwiększa swoje rozmiary, zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w czasopiśmie "Advances in Microbiology".

Czarne grzybopodobne formy życia rosną na marsjańskich łazikach. Z jednej strony jest to fascynujące odkrycie, ale z drugiej może stanowić potencjalne zagrożenie dla przyszłych astronautów.

Zdjęcia zostały zrobione w ciągu trzech ziemskich dni i ukazują białe, amorficzne okazy pojawiające się w szczelinie. Zmieniały one kształt i położenie, a także znikały z pola widzenia. Były tam białe protoplazmatyczno-mięśniopodobne wici z owocopodobnymi wyrostkami tworzące sieci nad i bezpośrednio na powierzchni Marsa. 

Jedno ze zdjęć ujawnia setki grzybopodobnych formacji o wielkości około 1 mm. Inna próbka wystająca z marsjańskiej gleby została rozbita przez koła łazika, ale potem nowe obiekty - niektóre z łodygami - uformowały się w zagłębieniach śladów łazika.

Zdjęcia ujawniły obecność białych, podobnych do grzybów okazów w otwartej komorze łazika - co sugeruje, że formy życia mogą rosnąć na każdej powierzchni, nie tylko na marsjańskiej glebie. Porównawcza analiza statystyczna dziewięciu kulistych okazów grzybopodobnych, które wyglądają jak "kuleczki" grzybów i zostały sfotografowane w sol 1,145, oraz kolejnych 12 okazów grzybopodobnych, które wyłoniły się spod gleby w sol 1,148, wykazała, że dziewięć z nich znacznie zbliżyło się do siebie. Niektóre z okazów wykazywały nawet oznaki ruchu.

Odkrycie wskazuje, że na Marsie mogą być odpowiednie warunki do podtrzymania życia, chociaż nie jest to żaden dowód.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | Misja na Marsa | grzyby | Życie na Marsie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje