Kosmos

Jezioro w kraterze Gale istniało kilka milionów lat

NASA ogłosiła, że Gale - krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km i miejsce lądowania łazika Curiosity – był jeziorem przez kilka milionów lat. Bardzo prawdopodobne, że w tym czasie mogło powstać w nim życie.

Najnowsze wyniki badań sugerują, że miejsce lądowania łazika Curiosity było jeziorem przez dobrych kilka milionów lat. Z kolei zgromadzone na dnie osady mogły stanowić doskonałe środowisko do podtrzymywania życia prostych mikroorganizmów - powiedział Michael Meyer, główny naukowiec programu Mars Exploration.

Naukowcom udało się ustalić również, że woda, wiatr i kilka innych czynników doprowadziły do utworzenia wysokiej na 5500 metrów Aeolis Mons, czyli centralnego wzniesienia w kraterze Gale, znanego również jako Góra Sharpa. Meyer określił to odkrycie mianem "naukowej premii". Tej ogromnej formacji nie było w momencie powstawania krateru. Uważa się, że ten ostatni powstał natomiast w wyniku uderzenia w powierzchnię globu potężnej asteroidy około 4 mld lat temu.

Reklama

Tak ogromne jezioro nie mogło istnieć bez odpowiednich warunków klimatycznych. Mało tego, na Marsie musiały znajdować się ogromne ilości wody.

- Aby utrzymać jezioro w Gale przez miliony lat Mars potrzebował wilgotnej atmosfery, a więc i prężnie działającego cyklu hydrologicznego. Mogły to być połacie lodu na niższych szerokościach geograficznych lub nawet ocean - powiedział Ashwin Vasavada, zastępca Michaela Meyera. Naukowcy sądzą, że to potwierdza istnienie polarnych czap lodowych na biegunach Czerwonej Planety.

Hipoteza, jakoby krater był niegdyś jeziorem, nie była nowa. Jednak obserwacje prowadzone z orbity nie były w stanie jej zweryfikować. Dopiero obecność na powierzchni łazika Curiosity i liczne zebrane przez niego dane rozwikłały tajemnicę tej gigantycznej formacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | badania Marsa | Curiosity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy