Kosmos

​Witamina B3 pochodzi z kosmosu

Najnowsze wyniki badań NASA potwierdzają, że witamina B3 mogła powstać w kosmosie. Na Ziemię trafiła, podobnie jak zalążki życia, za pośrednictwem komet i meteorytów.

Zdaniem naukowców rozwój ziemskiego życia był stale wspomagany dostawami różnych cząsteczek powstających w przestrzeni kosmicznej, które trafiały na Ziemię podczas uderzeń komet lub meteorytów. Praca opublikowana w "Chemical Communications" to kontynuacja poprzednich analiz, w których stwierdzono, że witamina B3 była obecna w "bogatych w węgiel meteorytach w stężeniach od 30 do 600 cząsteczek na miliard". Potwierdzono, że witamina B3 może powstawać z organicznej cząsteczki zwanej pirydyną w suchym lodzie w warunkach symulujących środowisko przestrzeni kosmicznej.

Podczas nowych eksperymentów badacze poszli krok dalej. Do mieszaniny dodali wodę lodową, która jest obecna w przestrzeni międzygwiazdowej i kometach. NASA donosi, że po takiej reakcji, witamina B3 może powstawać w zróżnicowanych warunkach.

- Wyniki naszych sugerują, że ważne związki organiczne w meteorytach mogły powstać w prostym lodzie molekularnym w przestrzeni kosmicznej. Taka chemia może być właściwa także dla komet, które zawierają duże ilości wody i suchego lodu. Witamina B3 może powstawać w kosmosie. Prawdopodobnym jest, że przybyła na Ziemię na kometach i meteorytach - powiedziała Karen Smith, szefowa zespołu badawczego.

Wyniki mają duże znaczenie dla rozwiązania zagadki pochodzenia życia na Ziemi. Wiele struktur, bez których nie mógłby funkcjonować metabolizm, opiera się na witaminie B3. Podobnie może być także na innych planetach.

NASA śledzi teraz informacje przesyłane przez sondę Rosetta, która orbituje wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimenko. Być może dane pozyskane przez ESA potwierdzą teorię zespołu NASA.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: witaminy | komety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy