Reklama

Tajemnicze kriowulkany na Ceres

Planeta karłowata Ceres do niedawna była aktywna wulkanicznie. Niektórzy naukowcy sugerują, że może być aktywna nawet do dzisiaj.

Ceres to największy obiekt w pasie asteroid i jedyna planeta karłowata w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Podczas licznych przelotów sonda Dawn odkryła na powierzchni Ceres wulkany lodowe zwane kriowulkanami, które mogą być aktywne nawet do dzisiaj.

Uczeni odkryli ponad 22 kriowulkanów na Ceres i wykorzystali topografię do zbadania wpływu tych obiektów na samą planetę. Szacuje się, że w całej swojej historii powierzchnia Ceres została pokryta ok. 10 000 m3 kriomagmy - mieszanki składającej się z wody i metanu.

- Ceres to mały świat, który powinien być "martwy", ale wyniki sugerują, że może nie być. Widząc tak duży potencjał krwiowulkanizm na Ceres, ożywają dyskusje na temat procesów kriowulkanicznych na większych lodowych księżycach w zewnętrznym Układzie Słonecznym - powiedziała dr Hanna Sizemore z Planetary Science Institute w Arizonie.

Naukowcy użyli modeli komputerowych do oszacowania wieku kriowulkanów na Ceres. Wygląda na to, że nowy kriowulkan pojawia się co 50 mln lat. Niestety, nie znamy przyczyny powstawania tego typu obiektów, ale badacze zauważają cechy wspólne kriowulkanów w różnych miejscach Układu Słonecznego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje