Kosmos

Tajemnica Mgławicy Kraba rozwiązana?

Mgławica Kraba jest jedną z najczęściej badanych resztek supernowych, a mimo to nadal skrywa wiele tajemnic. Szwedzcy naukowcy użyli teleskopu umieszczonego na balonie atmosferycznym aby spojrzeć w rdzeń mgławicy i zrozumieć, jak powstaje emitowane przez obiekt promieniowanie rentgenowskie.

Promieniowanie rentgenowskie emitowane przez Mgławicę Kraba wydaje się pochodzić z gęstego obszaru w pobliżu pulsara, rodzaju gwiazdy neutronowej. Obserwacje wskazują, że źródłem promieniowania rentgenowskiego jest emitowane przez pulsar pole magnetyczne.

- Nasze pomiary wskazują, że promienie rentgenowskie pochodzą ze zorganizowanego regionu znajdującego się w pobliżu pulsara w centrum mgławicy. Elektrony poruszające się wokół linii pola magnetycznego w tym regionie wytwarzają promieniowanie rentgenowskie. Wykonywane przez nas pomiary dostarczą nam nowych informacji, które pomogą rozwiązać zagadkę, jak wytwarzane jest promieniowanie o wysokiej energii - powiedział Mark Pearce z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie.

Pulsary powstają w wyniku eksplozji supernowej, gdy gwiazda nie jest zbyt masywna, by utworzyć czarną dziurę. Supernową, która stworzyła Mgławicę Kraba obserwowali już chińscy astronomowie w 1054 r.

Obserwacje Mgławicy Kraba były możliwe dzięki zastosowaniu teleskopu PoGO+, który został zaprojektowany przez Królewski Instytut Technologiczny. Ubiegłego lata teleskop został przymocowany do balonu meteorologicznego i wzniesiony na wysokość 40 km, gdzie przez 6 dni obserwował Mgławicę Kraba i układ podwójny Cygnus X-1.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | mgławica | promieniowanie rentgenowskie | pulsar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy