Reklama

Samotna planeta w kosmicznym sąsiedztwie

Astronomowie odkryli jedną z najmłodszych i najjaśniejszych znanych nam tzw. swobodnie poruszających się planet. Obiekt oznaczony jako 2MASS J1119-1137 samotnie przemierza przestrzeń kosmiczną, ma masę od 4 do 8 mas Jowisza i liczy zaledwie 10 mln lat.

Swobodnie poruszające się planety to obiekty podobne do planet, które przemierzają samodzielnie przestrzeń kosmiczną. Obiekt 2MASS J1119-1137 został dostrzeżony dzięki Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) i kilku teleskopom naziemnym. Naukowcy zwrócili na niego uwagę, gdyż emituje znacznie więcej promieniowania podczerwonego, niż by wynikało z teoretycznych założeń.

Przeanalizowano 2MASS J1119-1137 przez spektrograf FLAMINGOS-2, umieszczony na 8-metrowym teleskopie Gemini South w Chile. Potwierdzono, że w tym przypadku mamy do czynienia z obiektem o masie planetarnej, znajdującym się w niedużym sąsiedztwie Słońca, który nie jest gwiazdą.

Astronomowie powiązali obiekt 2MASS J1119-1137 z młodą grupą ponad 20 gwiazd, które przemieszczają się w jednym kierunku - TW Hydrae. Ich wiek jest określany na 10 mln lat. Udało się także określić odległość od samotnej planety - to "zaledwie" 95 lat świetlnych.

Wyniki obserwacji astronomiczny opublikowano w "The Astrophysical Journal Letters".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | planeta | astronomowie