Reklama

Odkryto Wolkan znany ze "Star Treka"

Astronomowie odkryli planetę obracającą się blisko gwiazdy 40 Eridani A w gwiazdozbiorze Eridanus. Może to być Wolkan z serialu "Star Trek".

Gene Roddenberry przewidział istnienie nowo odkrytej planety już 30 lat temu. Tworząc "Star Treka" umiejscowił Wolkan na orbicie gwiazdy 40 Eridani A. Odkrycie tam realnego globu jest co najmniej niespodziewane.

Nowo odkryta planeta to tzw. superziemia, która jest oddalona od nas zaledwie o 16 lat świetlnych. To czyni ją najbliższą superziemią krążącą wokół innej gwiazdy podobnej do Słońca. Obiekt jest co najmniej 2 razy większy od Ziemi i okrążą gwiazdę macierzystą w 42 dni. Znajduje się tuż przed ekosferą.

W 1991 r. Roddenberry i trzej astronomowie z Harvardu napisali list do Sky & Telescope, który oznajmiał, że jeżeli Wolkan jest prawdziwy, najprawdopodobniej okrąża gwiazdę 40 Eridani A. Ta prawdziwie pomarańczowa gwiazda istnieje wraz z białym karłem 40 Eridani B i czerwonym karłem 40 Eridani C. Wtedy nikt nie miał pojęcia, że w tym układzie gwiezdnym faktycznie może istniej jakakolwiek planeta.

Nowo odkryty Wolkan prawdopodobnie jednak nie nadaje się do zamieszkania. Jego grawitacja jest prawdopodobnie zbyt silna, by podtrzymać życie jakie znamy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje