Reklama

Niezwykłe zdjęcie jednego z najmniejszych księżyców Saturna

Sonda Cassini wykonuje właśnie serię niezwykłych zdjęć pierścieni Saturna. Na jednym z nich można zobaczyć Daphnis - jeden z małych księżyców najbardziej niezwykłej planety Układu Słonecznego.

Daphnis to jeden z małych wewnętrznych księżyców Saturna, który został odkryty w 2005 r. właśnie przez sondę Cassini. Krąży w obrębie pierścienia A, w tzw. przerwie Keelera. Daphnis ma zaledwie 8 km średnicy, ale wpływa na budowę pierścieni Saturna.

Daphnis jest trzecim najbliższym księżycem Saturna. Jego grawitacja jest przyczyną istnieniu przerwa Keelera, czyli szczeliny w pierścieniu A. Daphnis wpływa także na jej strukturę - przyciąganie księżyca powoduje powstanie fal gęstości na obu krawędziach przerwy. Fale wznoszą się ponad płaszczyznę pierścienia, co można było zaobserwować na innych zdjęciach wykonanych przez sondę Cassini.

Cassini to wspólny projekt trzech agencji kosmicznych: NASA, ESA i ASI. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 r., a w 2004 r. stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna. Koniec misji jest planowany na 15 września 2017 r.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: sonda Cassini | Saturn | Daphnis | pierścienie Saturna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje