Reklama

Niezwykłe zdjęcie atmosfery Saturna

Sonda Cassini przesłała na Ziemię zdjęcia atmosfery Saturna, na których widać tajemniczy heksagon będący w istocie gigantyczną burzą o nietypowym kształcie.

30 listopada Cassini rozpoczęła nowy etap swojej misji nazwany Ring-Grazing Orbits. Etap ten potrwa 20 tygodni. Przez ten czas na Ziemię dotrze jeszcze mnóstwo zdjęć, dzięki którym będzie można zobaczyć tego gazowego olbrzyma z bliska jak nigdy wcześniej.

- To jest to - początek końca naszej historycznej eksploracji Saturna. Niech te zdjęcia przypomną wszystkim, na jak odważną i śmiałą misję na najbardziej niesamowitą planetę Układu Słonecznego się porwaliśmy - powiedziała Carolyn Porco ze Space Science Insitute.

Badanie pierścieni Saturna potrwa do 22 kwietnia 2017 r. Wtedy to sonda Cassini dokona ostatniego bliskiego przelotu wokół Tytana, jednego z księżyców Saturna, który ponownie zmieni jej trajektorię. Od tego momentu rozpocznie się majestatyczny finał tej misji.

Jej spektakularny koniec jest planowany na 15 września 2017 r., kiedy to Cassini zniknie w gęstej atmosferze Saturna. Sonda będzie przesyłać dane o Saturnie na Ziemię tak długo, aż nie zostanie utracony z nią kontakt.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | sonda Cassini | sonda kosmiczna | Saturn