Reklama

Dwa razy więcej kwazarów

Kwazary to supermasywne czarne dziury znajdujące się w centrach największych galaktyk i stale akreujące materię. Naukowcy często uważają je za kosmiczne latarnie widoczne z dużych odległości. Okazuje się, że jest ich więcej niż nam się wydawało.

Zespół naukowców z Carnegie Institution for Science pod kierownictwem Eduardo Banadosa odkrył 63 nowe kwazary z czasów, gdy wszechświat miał zaledwie miliard lat. To największa liczba kwazarów zaprezentowanych w pojedynczym artykule naukowym, która tym samym podwaja liczbę znanych nam starożytnych kwazarów.

- Kwazary są jednymi z najjaśniejszych znanych nam obiektów i mogą one dosłownie oświetlić naszą wiedzę o wczesnym wszechświecie - powiedział Banados.

Kwazary odkryte przez zespół Banadosa dostarczą astronomom cennych informacji z pierwszego miliarda lat po Wielkim Wybuchu, który szczególnie interesuje uczonych. Dlaczego? Tuż po Wielkim Wybuchu, wszechświat wypełniała wyjątkowo gorąca materia, ale szybko temperatura spadła na tyle, że pojawiły się pierwsze protony i elektrony, które ostatecznie połączyły się w atomy wodoru, a następnie jądra atomowe tworzące większe stryktury. Stało się to, gdy skondensowana materia zaczęła świecić, najprawdopodobniej oświetlana przez kwazary. Wciąż nie wiemy, czy tak faktycznie było.

Odkrycie nowych starożytnych kwazarów może pomóc rozwikłać tę zagadkę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje