Reklama

Astronomowie odkryli samotną planetę

Osiemdziesiąt lat świetlnych od Ziemi znajduje się egzoplaneta o masie około sześć razy większej od Jowisza. Ten obiekt nie krąży wokół żadnej gwiazdy.

Ludzkość zna już prawie tysiąc planet pozasłonecznych, z których prawie wszystkie krążą wokół gwiazd różnego typu. I tylko cztery zachowują się inaczej, jednak wciąż nie do końca wiadom, czy są to planety, czy może obiekty typu brązowy karzeł.

Do listy "samotnych planet" dołączono niedawno obiekt o nazwie  PSO J318.5-22. Wykryto ją bezpośrednio podczas przeglądu nieba za pomocą Pan-STARRS 1 (PS1), dzięki teleskopom na Hawajach. Do odkrycia doszło w ramach programu poszukującego brązowych karłów, charakteryzujących się bardzo niską temperaturą (w porównaniu do gwiazd), głównie świecących na czerwono i w podczerwieni.

Reklama

Masę tej egzoplanety określono na około sześć mas Jowisza a wiek na zaledwie 12 milionów lat. Jest to bardzo młody obiekt, prawdopodobnie jeszcze przechodzący etapy formacji. PSO J318.5-22 udało się odróżnić od brązowych karłów dzięki kolejnym obserwacjom przy użyciu NASA Infrared Telescope Facility oraz Gemini North Telescope. Spektra uzyskane podczas tych obserwacji wykazały, że PSO J318.5-22 nie jest brązowym karłem, a mniejszym obiektem planetarnym.

Wiadomo także, że PSO J318.5-22 należy do grupy gwiazd Beta Pictoris (od nazwy najjaśniejszej gwiazdy), które wspólnie poruszają się w tym samym kierunku w naszej Galaktyce.

Co ciekawe, z reguły obiekty planetarne nie są obserwowane bezpośrednio, gdyż blask gwiazdy macierzystej jest zbyt silny. W przypadku PSO J318.5-22 sytuacja jest inna - brak gwiazdy pozwolił na bezpośrednią detekcję oraz obserwacje spektralne. Dlatego jest też pewne, że  PSO J318.5-22 będzie jeszcze nie raz obserwowana.

Krzysztof Kanawka

Źródło informacji

Kosmonauta

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: planeta | egzoplaneta | NASA | astronomowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama