Reklama

Prototypowy test na koronawirusa - wynik w 10 minut

Obecnie najbardziej popularną metodą na wykrycie koronawirusa są testy PCR. Niestety wykonanie ich wiąże się ze stosunkowo długim oczekiwaniem na wyniki. Na szczęście francuscy naukowcy opracowali o wiele szybszą metodę.

Jedną z głównych przeszkód w walce z pandemią COVID-19 jest dostępność szybkich testów. Obecnie, na wyniki przeprowadzonych badań trzeba czekać przynajmniej kilka godzin. Rozwiązaniem problemu może być nowy prototypowy test na obecność SARS-CoV-2 opracowywany obecnie przez francuskich naukowców.

Reklama

Jak twierdzą badacze, nowa metoda ma działać dużo szybciej od obecnie stosowanych. Naukowcy podkreślają także, że do przeprowadzenia prototypowego testu nie jest wymagane żadne laboratorium, a zachowana dokładność ma być porównywalna z popularnym testem PCR.

Na podstawie wstępnych testów, w których wykorzystano nanoprzeciwciała pobrane z wielbłądów, wyniki uzyskano w ciągu zaledwie 10 minut. Ich dokładność wynosiła 90 proc.

Należy przy tym pamiętać, że rozwiązanie jest nadal w fazie prototypu i wciąż daleka droga do jego upublicznienia.  Naukowcy badają również, czy opracowane nanoprzeciwciała mogłyby zostać wykorzystane do stworzenia wysoce specyficznych blokerów, przyczyniających się do leczenia COVID-19.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: covid | test | koronawirus