Reklama

NASA zaprojektowała respirator do walki z koronawirusem

Inżynierowie z NASA zaprojektowali respirator gotowy do masowej produkcji, który ma pomóc podczas walki z COVID-19. Agencja czeka na odpowiednie zezwolenie od FDA.

Zespół inżynierów NASA z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie zaprojektował i stworzył respirator w zaledwie 37 dni. Urządzenie zostało nazwane jako VITAL i wykorzystuje jedną siódmą wszystkich części potrzebnych do budowy konwencjonalnego sprzętu. Tego typu zabieg ułatwi szybką, masową produkcję VITAL. Administratorzy NASA udostępnią także bezpłatną licencję, która pozwoli urządzeniu szybciej dostać się do szpitali.

W komunikacie NASA wskazuje, iż oddziały intensywnej terapii na całym świecie wymagają dynamicznych respiratorów w dużych ilościach. VITAL ma pomagać oraz przywracać chorych do zdrowia.

Reklama

Chociaż nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie będzie kosztował VITAL, tak inżynierowie zakładają, że całość uda się zamknąć w kosztach na poziomie od 2 do 3 tys. dolarów za sztukę. Dla porównania, General Motors produkuje pojedynczy respirator w cenie 16 tys. dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | respirator

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje