Koronawirus

Koronawirus utrzymuje się na skórze pięć razy dłużej niż wirus grypy

​SARS-CoV-2 utrzymuje się na skórze pięć razy dłużej niż wirus grypy - jak wynika z badań japońskich naukowców.

W "Clinical Infectious Diseases" opublikowano wyniki japońskich badaczy, z których wynika, że wirus SARS-CoV-2 może utrzymywać się na ludzkiej skórze nawet przez 9 godzin. To oznacza potrzebę częstego mycia rąk w celu zahamowania pandemii COVID-19.

Odkrycia dotyczące SARS-CoV-2 są zaskakujące, zwłaszcza, że wirus grypy - z którym często porównuje się nowego koronawirusa - utrzymuje się na ludzkiej skórze ok. 1,8 godziny. 

"SARS-CoV-2 może przeżyć na ludzkiej skórze przez 9 godzin, a to znacznie więcej niż w przypadku IAV (wirusem grypy typu A), zwiększając ryzyko infekcji i przyspieszając tempo pandemii" - czytamy w artykule.

Naukowcy zbadali skórę pobraną z próbek po autopsji, ok. jeden dzień po śmierci. 

Zarówno SARS-CoV-2, jak i wirus grypy są inaktywowane w ciągu 15 sekund od zastosowania etanolu, który jest obecny w środkach do higieny rąk.

"Dłuższa żywotność SARS-CoV-2 na skórze zwiększa ryzyko infekcji przez kontakt, ale higiena rąk znacznie je zmniejsza" - sugerują naukowcy.

Najskuteczniejsze w walce z SARS-CoV-2 są żele do dezynfekcji rąk oparte na 80-procentowym alkoholu. Konieczne są jednak dalsze badania, uwzględniające takie czynniki jak wilgotność i temperaturę powietrza na żywotność koronawirusa. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | wirus grypy | SARS-CoV-2 | pandemia | COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy