Reklama

Transit Elevated Bus - prawdziwy autobus przyszłości

Chińczycy po raz kolejny zaskakują. Na ulice miasta Qinhaungado wyjechał pierwszy na świecie autobus, który przejeżdża nad samochodami.

TEB - Transit Elevated Bus to wynalazek, który pierwszy raz przedstawiono światu sześć lat temu, a konkretny projekt powstał w maju bieżącego roku. Rozwiązanie było od początku przeznaczone na ulice chińskich miast i miało być odpowiedzią na coraz większe zakorkowanie metropolii, a przez to zbyt powolne poruszanie się komunikacji autobusowej. TEB, mimo iż z nazwy jest autobusem, to pod względem działania przypomina bardziej tramwaj. Jeździ bowiem na szynach znajdujących się na przeciwległych poboczach drogi. Najciekawsze jest jednak to, że pojazd ma 7,8 metra szerokości, 4,5 metra wysokości i porusza się... nad samochodami. 

Reklama

Z wyglądu TEB przypomina więc jeżdżący tunel - coś bardzo futurystycznego, element miasta przyszłości. Ta przyszłość jest jednak już bardzo niedaleko, bo wynalazek właśnie rozpoczął praktyczne testy w chińskim mieście Qinhaungado. Platforma może przewozić do 300 pasażerów, co oznacza, że zastąpi co najmniej kilka zwykłych autobusów. Jej bezsprzeczną zaletą jest fakt, że nigdy nie stoi w korkach, a więc porusza się znacznie szybciej. Oprócz tego, pojazd jest bardziej ekologiczny od klasycznych autobusów, bo jest zasilany energią elektryczną i ma większą przepustowość.

Wśród mieszkańców miasta, TEB wzbudza w większości pozytywne emocje, choć są i tacy, którzy mają wątpliwości czy jest to rozwiązanie bezpieczne i komfortowe, w szczególności dla kierowców aut osobowych. Po pierwsze, nie wiadomo jak duże jest ryzyko kolizji z szynobusem i co stanie się kiedy ona nastąpi. Dyskusyjny jest również moment mijania ruchomego tunelu, który może odwracać uwagę kierujących, a przy postoju wywoływać klaustrofobię. Wkrótce zapewne wszystko się wyjaśni i praktyka zweryfikuje, czy rzeczywiście tak będzie wyglądał miejski transport przyszłości. Chińczycy planują wdrożyć testowe maszyny także w miastach: Nanyang, Shenyang, Tianjin i Zhoukou.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: teb | autobus