CES 2016 - elektronia jutra

Chińczycy stworzyli pierwszy dron pasażerski na świecie

Chińska firma stworzyła pierwszego na świecie latającego drona zdolnego do przewożenia pasażerów.

Ehang 184 - dron stworzony przez Chińczyków z firmy Ehang Inc. wyglądem przypomina niewielki helikopter napędzany czterema silnikami. Urządzenie na w pełni naładowanych akumulatorach jest w stanie zabrać na pokład ciężar o łącznej masie 100 kg i unosić się z nim w powietrzu przez 23 minuty. Ładowanie akumulatorów trwa 2 godziny. Klimatyzowana kabina zawiera wystarczającą ilość miejsca dla jednej osoby i niewielkiego bagażu.

Dronem można sterować za pomocą tabletu Microsoft Surface. Przed startem wyznacza się trasę, po przebyciu której lądujemy za pomocą jednego przycisku. Sterowanie nim jest wyjątkowo proste. Wysokość przelotowa drona to 300-500 m, choć producenci zapewniają, że może wznieść się on nawet na wysokość 3,5 km. Maksymalna prędkość to 100 km/h, choć nie wiadomo czy takie podróżowanie nie rozładuje akumulatorów szybciej.

Projekt drona został już złożony do amerykańskiej FAA, w celu wydania certyfikatu o możliwości użytkowania. Urządzenie odbyło już ponad 100 lotów testowych, część z pasażerem na pokładzie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to sprzedaż drona Ehang 184 powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. Szacowana cena drona to 200-300 tys. dolarów.

Dowiedz się więcej na temat: dron | dron pasażerski