Cyfrowy Szósty Zmysł - wywiad z szefem Qualcomm

O tym, dlaczego dzisiaj każdy rodzi się z telefonem w dłoni rozmawiamy z Enrico Salvatori, szefem europejskiego oddziału Qualcomm, potentata technologii bezprzewodowej oraz mobilnej

INTERIA.PL: Co takiego zaprezentował Qualcomm podczas targów CES 2013?

Enrico Salvatori: - Do Las Vegas przyjechaliśmy z dwoma procesorami - Snapdragon 600 oraz Snapdragon 800. Ten pierwszy to swoistego rodzaju następca S4. Oferuje lepszą efektywność, mniejsze zużycie energii i nową architekturę - jego jednostką centralną jest czterordzeniowy Krait 300 CPU, pracujący przy prędkości do 1,9 GHz. Ma on trafić do najlepszych smartfonów nowej generacji.

- Natomiast Snapdragon 800 to inna kategoria, procesor, który może spokojnie trafić także trafić do telewizorów, tabletów samochodów lub komputerów. Wyposażono go z czterordzeniową jednostką centralną Krait 400 i modem 4G LTE. Dla ludzi grafika staje się coraz ważniejsza, a Snapdragon oferują nawet wsparcie dla materiałów wideo kręconych w jakości 4K.

Reklama

Czy zatem tak potężne procesory mogłoby trafić do mobilnych urządzeń przeznaczonych tylko do gier?

- Jesteśmy na to gotowi, Snapdragon 800 i jego możliwości graficzne tylko to potwierdzają - od liczby polygonów na rozdzielczości kończąc. To absolutnie nowa generacja, która dostarcza grafikę na doskonałym poziomie. Wystarczy sprawdzić nasze demo technologiczne "Fortress FIre", które prezentowaliśmy na targach w Las Vegas, i zobaczyć, jak rewelacyjnie prezentuje się, na przykład ogień na ekranie.

Qualcomm to nie tylko procesory mobile w smartfonach - czym jeszcze się zajmujecie?

- Chcemy jeszcze bardziej zaangażować się w segment telemedycyny i e-zdrowia, które umożliwiają zdalny i szybki dostęp do potrzebnych informacji zarówna dla lekarza, jak i dla ludzi (Ciekawostka: podczas targów szef Qualcomm, Paul Jacobs, ogłosił konkurs na stworzenie urządzenia medycznego, które przypomina to z serialu "Star Trek" - dop. Redakcji).  W rozwiązania takie jak inteligentny dom czy technologię bezprzewodową w samochodach. Wyobraźcie sobie, że niczym w filmie fantastyczno-naukowym, kokpit samochodowy wysyła i odbiera na bieżąco informacje, pomagając kierowcy. To jest coraz bardziej realne.

Jak zatem może wyglądać przyszłość urządzeń mobilnych i całego rynku technologii?

- Zwycięską platformą jest mobilna platforma jako taka. W naszych domach mamy coraz więcej urządzeń, coraz częściej są to urządzenia mobilne. Od dłuższego czasu istnieje już koncepcja "cyfrowej tożsamości", nie można sobie wyobrazić życia bez smartfonów i tabletów. Więcej urządzeń przyczynia się do rozszerzanie percepcji ich użytkowników. W organiczny sposób zaczynają oni korzystać z przenośnych technologii. Stąd także wzięło się hasło autorstwa Qualcomm - "Born Mobile".  To już standard - po prostu powstało coś na kształt "Cyfrowego Szóstego Zmysłu", który wykształcił się dzięki nowoczesnym urządzeniom, w tym urządzeniom mobilnym.

Rozmawiał Łukasz Kujawa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Qualcomm | Qualcomm Snapdragon | Mobile | Rolls-Royce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy